Kdy začít s psychoterapií?

Impulz navštívit psychoterapeuta bývá různý. Do tíživé životní situace se může dostat každý a psychoterapie může přinést člověku určitý odstup od situace

  • psychosomatické problémy: bolestí hlavy, páteře, břicha, nejrůznějšími ekzémy apod. Klasický lékař stále nenachází příčinu obtíží a uzavře to tím, že je to "ze stresu".
  • Partnerské, rodinné problémy, problémy se separací dětí, výchovné problémy apod. 
  • Na část úvazku pracuji ve zdravotnictví a spolupracuji také s psychiatry, proto konzultuji problémy blízké psychiatrii jako jsou úzkosti, panické stavy, deprese, závislosti apod. 

 

Délka psychoterapie

První sezení bude spíše seznamovací a obě strany se mohou rozhodnout, zda vidí vzájemnou spolupráci jako přínosnou. Budu se více vyptávat a budeme se bavit o cíli psychoterapie. U Intenzivní terapie se setkáváme 1x týdně. Aby měla terapie smysl, neměla by být frekvence nižší než 1x za měsíc. Délka terapie záleží na typu problému a motivaci ke změně. Můžeme se tedy setkat např. jen párkrát a bude se jednat více o poradenství nebo krizovou pomoc nebo bude terapie dlouhodobá tedy i několik měsíců nebo let.

 

Individuální psychoterapie

V individuální terapii používám především verbální techniky. Někdy pracuji s kameny a vaší fantazií. Občas přijdou i slzy. Nepoužívám hypnózu ani jiné techniky, při kterých není klient zcela při vědomí.

 

Párová nebo rodinná terapie

Někdy se vám může zdát smysluplné, abyste na terapii přišli i se svým partnerem nebo celou rodinou. Je dobré, aby všichni, kdo přijdou, viděli nějaký smysl v tom, podívat se na daný problém společně.

 

Zásady psychoterapie

Jako ve všech lékařských profesích dodržuji pravidlo mlčenlivosti. To, co se v terapii děje, probíhá za zavřenými dveřmi a bez souhlasu klienta se nedostává ven. Nekontaktuji ostatní odborníky ani rodinu. Řídím se pouze trestním zákoníkem.